Το σχολείο μας οργανώνει κάθε χρόνο εκδηλώσεις και γιορτές που είτε έχουν ψυχαγωγικό περιεχόμενο είτε προσφέρουν γνώσεις για την ιστορία του έθνους και για τις πατροπαράδοτες παραδόσεις, ήθη, έθιμα κτλ.

Φέτος το σχολείο μας διοργάνωσε διάφορες γιορτές όπως:

1) Γιορτή για την 28η Οκτωβρίου και αρχίζει με την παράδοση της σημαίας από την περσινή Γ΄ Γυμνασίου του σχ. έτους 2004-2005 στους μαθητές της φετινής Γ΄ Γυμνασίου του σχ. έτους 2005-2006. Ύστερα αποδίδονται τα αριστεία στους μαθητές οι οποίοι προάχθηκαν με άριστο βαθμό, δηλαδή με βαθμολογία από 18 και 6/13 και πάνω, καθώς και οι έπαινοι για τους απουσιολόγους κάθε τμήματος. Κατόπιν η γιορτή αρχίζει με απαγγελία από τη διευθύντρια και ακολούθησαν τα διάφορα ποιήματα από τους μαθητές και οι ιστορικές πληροφορίες.

2) Γιορτή για την επέτειο του πολυτεχνείο στις 17/11.

3) Γιορτή για τα Χριστούγεννα στις 24/12/05.Η χορωδία του Γυμνασίου μας με την επιμέλεια της κυρίας Μαρίας Καραλή, (καθηγήτριας μουσικής) ήταν πολύ καλή καθώς και η αξιόλογη συμμετοχή των μαθητών.

4) «Παιδεία με όραμα».Η Καμεράτα έδωσε συναυλία υπό τη διεύθυνση του Μιράτ στις 18/01/06.

5) Συναυλία έντεχνου τραγουδιού από Νομαρχία Αθηνών στις 20/03/06

6) Γιορτή για την 25η Μαρτίου στις 24/03/06.

7) Ημέρα Χημείας με υπεύθυνη την καθηγήτρια κυρία Κολυδά στις 11/05/06

8) Παρουσίαση παρεμβατικού προγράμματος για την προώθηση της ισότητας των δύο φύλων με θέμα : «Τα στερεότυπα για τους ρόλους των δύο φύλων και η επιλογή επαγγέλματος.» στις 12/05/06