Ένας ζωηρός ήλιος στεφάνωνε την ημέρα της σχολικής μας γιορτής. Πριν ξεκινήσει η σεμνή και όμορφη γιορτή που επιμελήθηκε η κυρία Ελένη Μουστάκη, χειροκροτήσαμε τις μαθήτριες και τους μαθητές, που χάρη στην υπεύθυνη προσπάθειά τους αξιώθηκαν να δεχτούν αριστεία, βραβεία και επαίνους. Συγκίνηση μεγάλη απλώθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Γυμνασίου Νέας Ερυθραίας, όταν οι αριστούχες μαθήτριες και οι αριστούχοι μαθητές μας παρέλαβαν την γαλανόλευκη και υποσχέθηκαν να την κρατήσουν όσο πιο ψηλά γίνεται. Μαζί τους, το υποσχεθήκαμε και εμείς όλοι. Και όταν ξημέρωσε η 28η Οκτωβρίου, ο ίδιος ήλιος συνόδευσε τους μαθητές μας που περήφανοι παρέλασαν, για να τιμήσουν το μεγάλο ΟΧΙ που είπε η χώρα μας στην επέλαση του ναζισμού. Κι εμείς παρακολουθούσαμε με καμάρι τους μαθητές μας, ευχόμενοι να έχουν πάντα ευψυχία και καλοτυχία στη ζωή τους! Και του χρόνου!