Το ΚΕ.ΣΥ.Π. Ν. Ιωνίας λειτουργεί καθημερινά και απευθύνεται σε μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς των περιοχών: Ν. Ιωνία, Ν. Ηράκλειο, Λυκόβρυση, Μεταμόρφωση, Πεύκη, Μαρούσι, Κηφισιά και Ν. Ερυθραία και από τη φετινή σχολική χρονιά Μελίσσια, Πεντέλη ,Φιλοθέη, Παλαιό Ψυχικό, Χαλάνδρι.

• Προσφέρει ατομική και ομαδική Συμβουλευτική Επαγγελματικού. Προσανατολισμού σε μαθητές, νέους έως 25 ετών και γονείς.
  • Επιμορφώνει και υποστηρίζει εκπαιδευτικούς που υλοποιούν Προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας.
  • Διοργανώνει και υλοποιεί Ημερίδες Σταδιοδρομίας.
  • Συνεργάζεται με τοπικούς φορείς (ΕΟΠΠΕΠ, ΟΑΕΔ, Δήμους, Επιχειρήσεις, Ενώσεις Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων, Υπηρεσίες Ψυχικής Υγείας κ.α).
  • Παρέχει πληροφοριακό υλικό στους ενδιαφερόμενους.

Η παροχή υπηρεσιών προς τους ενδιαφερόμενους μαθητές/τριες, νέους/ες, γονείς, εκπαιδευτικούς και διευθυντές/ριες σχολείων γίνεται μετά από επικοινωνία στο τηλέφωνο 210-2723275 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. .

Η εσωτερική κατανομή των σχολείων ευθύνης ανά υπεύθυνο είναι η ακόλουθη:

Ζούζουλα Όλγα: Σχολεία Πεύκης, Αμαρουσίου, Κηφισιάς, Ν. Ερυθραίας, Μελισσίων, Πεντέλης, Φιλοθέης, Π. Γυμνάσιο-Π. ΓΕΛ Αναβρύτων.

Φουντουκά Ανθή: Σχολεία Ηρακλείου, Λυκόβρυσης, Μεταμόρφωσης, Ν. Ιωνίας, Π. Γυμνάσιο-ΓΕΛ Βαρβακείου Σχολής, Παλαιού Ψυχικού, Χαλανδρίου (Γυμνάσια 1ο, 3ο, 4ο, 5ο, 6ο, 7ο, 8ο με Λ.Τ, και 5ο ΓΕΛ).

Το ΚΕ.ΣΥ.Π στεγάζεται εντός του 5ου Γενικού Λυκείου Ν. Ιωνίας, στον 2ο όροφο. Διεύθυνση : Εμ. Παππά 6 & Φιλελλήνων, Καλογρέζα.