Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Κατά του Ρατσισμού (21 Μαρτίου) και με αφορμή την τρίτη ενότητα του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας Γ΄ Γυμνασίου (Είμαστε όλοι ίδιοι. Είμαστε όλοι διαφορετικοί.), πραγματοποιήθηκε έρευνα επί του θέματος, μέσω ερωτηματολογίου, στους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας. Το ερωτηματολόγιο συντάχθηκε, υπό τη διακριτική επίβλεψη και  καθοδήγηση του διδάσκοντος Ζλατίντση Παναγίωτη (ΠΕ02), από τους ακόλουθους μαθητές του τμήματος  Γ2:

Ζη Μελίνα, Ζώρζο Ραφαήλ, Κατσάρα Φοίβο και Κουρουμπέτση Σπύρο.

Την επεξεργασία των ερωτηματολογίων και την έκδοση των αποτελεσμάτων ανέλαβαν οι μαθητές Ζώρζος Ραφαήλ και Κατσάρας Φοίβος.

Από τους 101 συνολικά μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου συμμετείχαν στην έρευνα οι 94.

Στο σημείο αυτό θα πρέπει να υπογραμμιστεί ιδιαιτέρως ο ρόλος της παιδείας στην προώθηση της στενότερης επικοινωνίας και συνεργασίας μεταξύ των ανθρώπων, ανεξάρτητα από χρώμα, φύλο, καταγωγή, επάγγελμα κτλ, καθώς η πνευματική καλλιέργεια απομακρύνει το φανατισμό και τις προκαταλήψεις και βοηθά στον επαναπροσδιορισμό των βάσεων πάνω στις οποίες χτίζονται οι ανθρώπινες σχέσεις.

Παρακάτω παρατίθενται:

α. το ερωτηματολόγιο που δόθηκε στους μαθητές και

β. τα αποτελέσματα της έρευνας.